Plastiko gaminiai – ilgaamžiai bei lengvai prižiūrimi ar nedraugiški gamtai?

Šiuolaikiniame pasaulyje plastikas tapo kasdienio gyvenimo dalimi vien dėl savo pagrindinių savybių, kurių neturi nei stiklas, nei metalas, tai – lengvumas, atsparumas bei ilgaamžiškumas. Plastiko gaminiai susideda iš pomerinės medžiagos, kuri leidžia daiktus lengvai formuoti bei yra ypač plastiška. Žinoma, tam, kad būtų įmanoma formuoti norimus gaminius, būtina dirbti aukštoje temperatūroje (tarp 160 iki 250 laipsnių Celsijaus) bei atsižvelgti į žaliavos technologines savybes bei rūšį, apie kurią pakalbėsime plačiau šiame straipsnyje taip pat.

Kas yra plastikas?

Plastikas – tai žaliava, esanti nelaidi elektrai, atspari chemiškai bei prasta šilumos laidininkė, todėl ypatingai naudinga kasdieniame gyvenime. Plastiko gaminiai plačiai naudojami įvairiose rinkose dėl šios žaliavos ekonomiškumo, lengvo gaminių formavimo (kuris dažniausiai trunka vos 5 minutes), taip pat jį lengva perdirbti – tai galima atlikti automatizuotos technikos pagalba. Taigi, jo savybės, ekologiškumas perdirbant yra išties našus ir pigus būdas gaminti įvairios formos bei paskirties gaminius.

Plastiko panaudojimas

Plastikas naudojamas labai įvairiai: iš jo gaminami laboratoriniai indai, buteliai, cilindrai ir pipetės, maisto, makiažo pakuotės ir kita. Turbūt svarbiausias ir kilniausias tikslas – šios medžiagos panaudojimas medicinoje, kur išgelbstima išties daug gyvybių. Plastiko gaminiai pritaikyti steriliam darbui, yra lengvi, nedūžtantys. Jie dažniausiai skirstomi į:

– Termoplastikus;

– Reaktoplastikus.

Aukštoje temperatūroje tiek termoplastikas, tiek reaktoplastikas pasidaro minkšti ir būtent tada galima pradėti formuoti gamini. Termoplastikai ir reaktoplastikai skiriasi tuo, jog naudojant termoplastiką gaminys susiformuoja tik atvėsęs, o reakploplastikas tampa kietas dar būdamas karštas, kuomet jame vyksta cheminės reakcijos, todėl kuomet jis atvėsta – formos pakeisti jau nebegalima.

Kaip vyksta pats formavimas? Termoplastikas formuojamas slegiant masę į šaltas formas, o reaktoplastikas presuojamas šaltose formose. Taip pat gaminiuose neretai pasitaiko ir plastiko su tam tikrais užpildais, kurie suteikia dar geresnį atsparumą (karščiui, mechaniniams pažeidimams), neretai jis daromas tam, kad pakuotė įgautų patrauklesnę išvaizdą.

Rūšiavimas ir poveikis gamtai, sveikatai

Dažniausiai plastiką rūšiuojant bei atkreipiant dėmesį į sudėtį galime galime išvengti aplinkai bei sveikatai kenksmingų produktų. Kaip tinkamai eksploatuoti plastiką?

Gaminant plastiko produktus labai skatinama naudoti perdirbtą žaliavą, gaunamą iš buitinių bei pramoninių atliekų. Atkreipkite dėmesį, jog jos būtų tvirtos bei turinčios geras eksploatacines savybes. Tai – puiki prevencija norint sumažinti užterštumą bei šiukšlynų perpildymą. Kiekvienas perdirbtas šios žaliavos kilogramas sumažina anglies dioksido kiekį iki daugiau nei vieno kilogramo.

Ženklinimas taip pat labai svarbus, todėl rūšiuodami ar pirkdami gaminius būtinai atkreipkite dėmesį į ant pakuotės nurodytus ženklus – tai palengvins ne tik rūšiavimą, perdirbimą bet ir padės identifikuoti naudotas medžiagas pakuotėje, jų poveikį organizmui.

DAUGIAU INFORMACIJOS: http://www.umaras.lt/plastiko-gaminiai

 

 

(Visited 60 times, 1 visits today)